Decent Divorce on Coins


Do you see the differences? Yes. They're there. But they're very small. The typeface. Proportions. Yet we see more similarities than differences.

And now? See the differences? Both coins were minted at the Czech Mint in Jablonec, Czech Republic. One is intended primarily for Czech customers and the other for Slovak customers. No one is offended, everything is fine. But it could have turned out differently.

Czechs and Slovaks are two Slavic nations living side by side in Central Europe. At the dawn of the Middle Ages we lived in one state. But our paths diverged in 906.

The Slovaks then lived in Hungary and we, the Czechs, had our own state, which became part of the Habsburg monarchy and gradually dissolved into it.

In 1918, after thousands of years, the two nations reunited in one state, the Czechoslovak Republic. And there were problems. National, religious, political, but above all economic. In the end, economics decides everything.

In 1938, Hitler broke our state. The Czech part was occupied, a puppet state was created in Slovakia. At that time the Slovak representation had to choose whether to be a victim or an accomplice of Nazism. It chose the latter. I don't want to judge anyone. The Slovak politicians of the time were convinced that they were doing everything for the good of their nation. And they paid for their choice with their lives on the scaffold.

In 1945, we reunited. But from 1948 we became a satellite of the Soviet Union. In 1989, we broke out of the Soviet bloc. And the problems that were hidden under Nazism and Communism came to the surface again.

We were a federal republic. But Slovakia demanded more and more independence. Finally, in 1992, a party that had full Slovak independence in its programme won the elections in Slovakia.

There was no further vote or referendum. The winners of the elections in Slovakia and the winners of the elections in Bohemia agreed to dissolve the common state. A divorce of sorts.

Thank God it was a decent divorce. There was no bloodshed. I dare say the two nations remain on friendly terms. There are about half a million Slovaks in the Czech Republic. Tens of thousands of Czechs live in Slovakia.

We understand each other without interpreters. We perceive our written, spoken and sung culture without translators. Yes, there are differences, but they are not insurmountable if there is a good will to overcome them.

There are many multinational states in the world. Most of them seem to have some problems with this. From time to time I get some news. Often they are full of violence and blood.

Today I used an example to illustrate that nations, if they don't want to live together, can break up and remain friends.

And finally, the coin. The Czech one has a Czech lion on it. You can't see that it has two tails.

On the Slovak coin you can see the tops of the mountains. That's the Tatras. They belong to the Carpathians. They're just over 2,500 metres high. (The highest Czech mountain is about 1,600 metres high.) Then there's the eagle. It's not exactly a Slovak emblem, but there are certainly more of them in Slovakia than in Bohemia.

Each coin weighs one ounce of pure silver. For Silvegoldstacker, this is probably the most important and significant piece of information today.

The English version of the text owes its origin to Deepl.com. The Czech version is at the bottom of the text.

Thank you to everyone who stopped by, for reading and for all forms of support.

Slušný rozvod na minci
Vidíte rozdíly? Ano. Jsou tam. Ale jsou velmi malé. Písmo. Proporce. Přesto vidíme více podobností než rozdílů.

A teď? Vidíte ty rozdíly? Obě mince byly vyraženy v České mincovně v Jablonci v České republice. Jedna je určena především pro české zákazníky a druhá pro slovenské. Nikdo se neurazí, vše je v pořádku. Ale mohlo to dopadnout jinak.

Češi a Slováci jsou dva slovanské národy žijící vedle sebe ve střední Evropě. Na úsvitu středověku jsme žili v jednom státě. V roce 906 se však naše cesty rozešly.

Slováci tehdy žili v Uhrách a my, Češi, jsme měli vlastní stát, který se stal součástí habsburské monarchie a postupně se v ní rozplynul.

V roce 1918 se oba národy po tisíci letech opět spojily v jeden stát, Československou republiku. A nastaly problémy. Národnostní, náboženské, politické, ale především ekonomické. Nakonec o všem rozhoduje ekonomika.

V roce 1938 Hitler náš stát rozbil. Česká část byla okupována, na Slovensku vznikl loutkový stát. Slovenská reprezentace si tehdy musela vybrat, zda bude obětí, nebo spoluviníkem nacismu. Vybrala si to druhé. Nechci nikoho soudit. Tehdejší slovenští politici byli přesvědčeni, že dělají vše pro dobro svého národa. A za svou volbu zaplatili životem na popravišti.

V roce 1945 jsme se znovu sjednotili. Ale od roku 1948 jsme se stali satelitem Sovětského svazu. V roce 1989 jsme se ze sovětského bloku vymanili. A problémy skryté za nacismu a komunismu opět vypluly na povrch.

Byli jsme federativní republikou. Ale Slovensko se dožadovalo stále větší samostatnosti. Nakonec v roce 1992 vyhrála na Slovensku volby strana, která měla ve svém programu plnou slovenskou nezávislost.

Žádné další hlasování ani referendum se nekonalo. Vítězové voleb na Slovensku a vítězové voleb v Čechách se dohodli na zrušení společného státu. Došlo tak k rozvodu.

Díky bohu to byl slušný rozvod. Nedošlo k žádnému krveprolití. Troufám si říct, že oba národy udržují nadále přátelské vztahy. V České republice žije asi půl milionu Slováků. Na Slovensku žijí desetitisíce Čechů.

Rozumíme si i bez tlumočníků. Vnímáme naši psanou, mluvenou i zpívanou kulturu bez překladatelů. Ano, existují rozdíly, ale nejsou nepřekonatelné, pokud je dobrá vůle je překonat.

Na světě existuje i dost mnohonárodních států. Zdá se, že většina z nich s tím má určité problémy. Čas od času se ke mně dostanou nějaké zprávy. Často jsou plné násilí a krve.

Dnes jsem na jednom příkladu ilustroval, že národy, pokud spolu nechtějí žít, se mohou rozejít a zůstat přáteli.

A nakonec mince. Na té české je český lev. Není vidět, že má dva ocasy.

Na slovenské minci jsou vidět vrcholky hor. To jsou Tatry. Patří ke Karpatům. Jsou vysoké něco přes 2 500 metrů. (Nejvyšší česká hora je vysoká asi 1 600 m.) Pak je tam orel. Není to zrovna slovenský znak, ale na Slovensku je jich určitě víc než v Čechách.

Každá mince váží jednu unci ryzího stříbra. Pro Silvegoldstackera je to dnes asi nejdůležitější a nejvýznamnější informace.



0
0
0.000
5 comments
avatar

Greetings... Just stopping by to see what's going on...

0
0
0.000