Úspěšný rok pro síť Solana. Rally pokračuje?

avatar

Rok 2021 byl pro blockchain Solana rozhodně průlomový. Na začátku roku 2021 se cena tokenu SOL pohybovala okolo 1,5 USD, 6. listopadu pak dosáhl SOL na svůj vrchol, 260 USD. Neboli kdo v lednu 2021 investoval do SOL 6 tisíc Kč, byl v listopadu milionářem. V době psaní postu je cena „jen“ 177 USD, ale poptávka na burzách roste a Solana se zdá být připravena pro další růst.

image.png

Samozřejmě, v kryptosvětě není o překvapení nouze a místo očekávaného růstu může klidně přijít strmý pád, ale zdá se, že tato síť má pro možný růst v roce 2022 hodně pozitivních stimulů:

  1. Solana je jedním z nejatraktivnějších layer-1 řešení. Patří mezi sítě s nejrychlejším zpracováním transakcí, ale její průměrné náklady na transakci činí 0,00025 USD, tedy v Kč pouhého 0,55 haléře. Zatímco na ETH zaplatíte za jednu transakci klidně i několik set korun, na Solaně naopak za jedinou korunu uděláte přes sto transakcí. Solana se tak v roce 2021 stala ideální destinací pro DeFi „chudých“. Velrybám jako jsou obří fondy nebo investoři-miliardáři je poplatek ETH nebo BTC celkem volný, ale kdo se snaží investovat pár svých stovek dolarů a vydělat na tom, ten prostě potřebuje výrazně levnější řešení než nabízí BTC nebo ETH a Solana je jedno z nich.

  2. Na začátku roku 2021 o Solaně málokdo věděl něco bližšího a dnes je pátou největší kryptoměnou podle celkové tržní kapitalizace. Takový růst přitahuje další investory a vývojáře, takže se zdá, že Solana z top 10 největších kryptoměn jen tak nezmizí.

  3. Zájem o Solanu naznačuje i počet projektů na síti postavených. Začátkem roku 2021 to byla necelých 100 projektů, začátkem roku 2022 už je to více než 5000 projektů. Decentralizované směnárny, aplikace pro farming, taking, lending…, stačí si vybrat. Solana je v neposlední řadě také domovem řady projektů v aktuálně módních oblastech NFT a blockchainového hraní.

  4. Průměrná rychlost sítě Solana je aktuálně přibližně 2000 TPS (transakcí za sekundu), celkově by síť měla zvládnout 50 tisíc transakcí za sekundu. BTC zvládá asi 5 transakcí za sekundu a ETH 20, nesrovnatelně méně. Pro srovnání, platební systém karet VISA zvládá několik tisíc transakcí za sekundu. Neboli zatímco BTC ani ETH nemohou samy o sobě sloužit jako platební systém a jejich vývojáři pro tyto účely poměrně složitě a zdlouhavě vymýšlejí nové druhé a další vrstvy, Solana by takový úkol technicky zvládla už v „základní verzi“.

  5. Solana má velmi oddaný a nadšený tým vývojářů a fanoušků. Přestože byla založena až v roce 2017, už po třech letech přišel fenomenální úspěch, což je opravdu velmi brzy: to samozřejmě nemusí být nutně pozitivní fakt. Ale zatím se zdá, že ty tři roky před vstupem mezi krypto elitu využil vývojářský tým na maximum.

  6. Solany už si všiml i finanční mainstream: fondy Grayscale, Osprey i VanEck založily Solana ETF. Investovat tak do ní mohli i klasičtí burzovní investoři.

Solana je velmi rychlá síť s levným a ekologickým provozem a dokázala si velmi rychle najít své místo na slunci. Spolu s dalšími sítěmi (kromě BSC zejména Terra, ale také Polygon, Avalanche, Aurora, HECO nebo Fantom) se tak loni podařilo prolomit dlouhodobou dominanci ETH na poli DeFi a otevřít řadu příležitostí pro nové krypto investory a fanoušky krypta. Tak uvidíme, co nám ukáže rok 2022. Kryptosvět má jednu (ne)výhodu: nikdy se nenudíte, protože nikdy nic nevyjde tak, jak jste čekali.



0
0
0.000
4 comments
avatar

Díky za info, trochu Solany jsem před časem pořídil, tak jsem zvědav, jak jí to bude šlapat v roce 2022 :)

@tipu curate

0
0
0.000
avatar

Doufejme že dobře. Ten raketový růst z 1,5 dolaru jsem zjevně všichni prošvihli (já jsem nakupoval okolo 20), ale zase jsem měl staking na slušná procenta, takže jsem vydělal docela slušně. Možná to letos nebude tak divoké, ale celý blockchain a jeho ekosystém si zatím vede dobře, takže aspoň by to n emělo klesat. Přirovnal bych to k předloňskému stavu BNB: růst z 30 USD na 600 USD, od té doby to sice různě padá a roste, ale protože je to token velké fungující firmy (Binance), tak už to nikdy nekleslo příliš.
Letošek vypadá, že by se mohly „proslavit“ i další sítě, ale nevidím jednoznačného favorita. Možná Fantom…

0
0
0.000