Pět důvodů, proč nemám rád Bitcoin
Hned na začátku musím přiznat, že lehce provokativní titulek je do jisté míry nadsázka. Já jsem už řadu let kryptonadšenec a Bitcoin mám rád, protože kdyby nebyl Bitcoin, tak bychom možná neměli ani všechny ty kryptoměny, které máme, včetně skvělého ekosystému Hive. Bitcoin také nemilosrdně odhalil, jak státy stále více ovládají své občany skrze kontrolu jejich finančních toků. Digitální transakce, bankovnictví, KYC atd. Dnes prakticky neutratíte korunu (EUR, USD…), aby se o ní stát nedozvěděl, pokud by ho to náhodou zajímalo.
Takže mám Bitcoin stále rád, protože to právě on přinesl revoluci do našich financí a obecněji i do internetu, globalizace a kreativity. Nicméně přes to všechno začínám mít koncem roku 2021 pocit, že v mnoha ohledech Bitcoin začíná být tak trochu jako autoveterán: je krásný, naleštěný, jeho cena je vysoká, kdekdo ho obdivuje a závidí vám ho. Vy jste moc rádi, že ho máte v garáži, ale ruku na srdce, opravdu s ním nechcete jezdit každý den do práce.
Jaké tedy mám námitky proti BTC? Pro mě je to zhruba toto:
1) Krypto dominance: navzdory tomu, že kryptosvět dnes zahrnuje desítky tisíc tokenů, je stále ovládán Bitcoinem víc než tvoří jeho skutečný finanční podíl v kryptoměnách, což není dobře. V době psaní postu je podíl BTC na celkovém objemu krypta 40,34%, ale jeho celkový vliv je nesrovnatelně vyšší. Jde o to, že krypto dnes nabízí řadu výborných, užitečných a do budoucna slibných projektů. Přesto jsou všechny bez ohledu na svou kvalitu závislé na BTC, se kterým jinak nemají vůbec nic společného. Stačí jeden hloupý tweet Elona Muska nebo jeden obří obchod nějaké bitcoinové velryby a cena BTC letí dolů. A s tím se svezou i kryptoměny, které s BTC nijak nesouvisí, protože když jde dolů BTC, brzy následuje celý trh. Jak mám investovat do nadějného projektu, když o jeho úspěchu rozhoduje i Twitter jednoho miliardáře? Tato situace se postupně lepší a už letos jsme viděli některé altcoiny, které i v době pádu BTC jely v protisměru, ale pořád to není dost.
2) Systém potvrzování: Proof of Work (PoW) se stal zastaralý. Byla to skvělá doba, když si člověk mohl vydělat nějaký zlomeček BTC na svém počítači. Ale rostoucí složitost hashování vedla postupně k tomu, že se těžba BTC profesionalizovala, což je přímo opak toho, co mělo být jeho cílem. Viděli jsme, jaká je závislost BTC na relativně malém počtu velkých farem, když letos Čína zakázala jejich provoz. Navíc energetická spotřeba PoW je dnes jeden z hlavních argumentů proti širší adopci kryptoměn. Když se v médiích objeví titulek, jak těžba BTC spotřebuje víc energie než stát střední velikosti, řada politiků i veřejné mínění věří, že to tak opravdu je. Co na tom, že celá problematika je značně složitější a řada zdrojů energie vznikla nově právě jen pro těžbu BTC, navíc dala v mnoha zemích práci lidem v regionech, kde jí jinak moc není. Zejména při současné energetické krizi je vysoká spotřeba brzdou a budoucnost patří ekologičtějším kryptoměnám. Ethereum to pochopilo a pomalu přechází na verzi 2.0, Bitcoin nikoliv.
3) Mediální dominance: Když se zeptáte neznalých lidí, co se jim vybaví pod pojmem kryptoměny, tak většina z nich řekne Bitcoin. Ale my, co se kryptoměnami trochu zabýváme, už dávno jako první říkáme často úplně něco jiného: NFT, DeFi, DApp, kryptohry, lending, staking, farming… V tomto ohledu je BTC prostě zastaralý. Síť je pomalá, drahá, s malou kapacitou a blokem dlouhým 10 minut. Pokud posíláte peníze na druhou stranu planety, je deset minut v pohodě. Ale pro kryptohry nebo kvantové obchodování je to zatraceně dlouho. A co je nejdůležitější, vývojáři bitcoinové sítě říkají, že žádný výrazný vývoj ani neuvidíme. Bitcoin neplánuje přechod na Proof of Stake jako Ethereum, neplánuje ani implementaci chytrých smluv, NFT nebo DeFi. Ano, je to digitální zlato, nic méně, ale taky nic více. Strčíte ho do „trezoru“ pro případ potřeby či horších časů. Ale krypto dnes nabízí mnohem, mnohem víc a je škoda tyto nové možnosti nevyužívat. Kvůli mediální dominanci Bitcoinu se o nich ale hodně lidí vůbec nedozví.
4) Centralizace: Nejsem kryptoanarchista, ale i mně jako v podstatě nudnému a průměrnému příslušníkovi střední generace a střední třídy už vadí, že se Bitcoin stal do jisté míry zajatcem korporátu a velkého byznysu. To opět posílilo jeho centralizaci a malí vlastníci BTC už prakticky nemohou nijak ovlivnit jeho cenu bez ohledu na to, jak moc prodávají nebo nakupují. U PoS kryptoměn můžete mít alespoň svůj malinkatý podíl na jejich vývoji, případně se stát alespoň malou součástí větší hlasovací komunity, ale na BTC už dnes nemáte ani sebemenší vliv, i kdyby vám ve sklepě běželo několik nejnovějších ASIC minerů.
5) „Podkladové aktivum“: Dějiny nás učí, že nic na světě není stálé. Války, revoluce, politické změny jsou tady pořád s námi a náš život se může obrátit vzhůru nohama během krátké doby. Totéž náš majetek. Ale i v tomto nejistém světě jsou některé věci alespoň o trochu jistější. A zrovna Bitcoin mezi ně moc nepatří. Již zmíněné Ethereum se postupem času stalo součástí tisíců projektů a jsou od něj odvozeny tisíce tokenů. To mu dává jistou sílu a tento přesah i do každodenního života vytváří jakési jeho podkladové aktivum. Samozřejmě není to aktivum tak reálné jako nemovitosti, stroje či know how, které stojí za akciemi silných firem. ETH stále zůstává kryptoměnou se všemi riziky, které jsou s tím spojeny. Ale ve srovnání s tím, má vůbec nějaké podkladové aktivum BTC? Nebo je to dnes hlavně víra lidí v jeho hodnotu? Protože víra lidí, ta může být vrtkavá.
Řada analytiků předvídala na konec roku 2021 BTC s cenou 100.000 USD a více. Teď se zdá, že budeme na Silvestra rádi i za poloviční cenu. Takže je legitimní si klást otázku, zda došlo jen ke zpoždění vývoje (nebylo by divu: covid, inflace, ekonomická krize) a v roce 2022 si užijeme další divokou jízdu, nebo zda přeci jen nejde o první signál, že se kryptosvět bude ubírat trochu jiným směrem, než si analytici mysleli. Abych to uzavřel, Bitcoinu přeji co nejširší adopci, kvalitní vývojáře a skvělou cenu. Ve svém portfoliu samozřejmě mám BTC také, ale už dávno tam nedominuje. Mnohem víc mě zajímají kryptoměny s přesahem, s nadstavbou, s praktickým využitím, ať už jde například o psaní a hraní na Hive, o NFT na Solaně, farming na BSC nebo platby na Terra…
Jsem na tom podobně. Bitcoin je bitcoin, ale hraju si více s těmi zajímavějšími :)
!BEER
View or trade
BEER
.Hey @jerry63, here is a little bit of
BEER
from @jjprac for you. Enjoy it!Did you know that you can use BEER at dCity game to **buy dCity NFT cards** to rule the world.